Azat Metin
Azat Metin

İnternet teknolojisini yakından takip edip web programlamaya gönül vermiş ve blogunda yararlı kaynak kodları, dökümanlar paylaşan birisi.

Twitter


Kimim Ben?

Anonim asked: kimsin sen? uzun zamandır okuyorum... o kadar güzel tweetler, yazılar... fazla güzel. fazla bizden. fazla içimizden. neden? kimsin sen? ne mutlu ne mutsuz, ne karamsar ne iyimser... içimden geçenleri bilen biri.


kimim ben?
kim olduğunu bilmenin, yani gerçekten, işte ben buyum diyebilmenin bir yolu olmalı değil mi? bir kere kendinden emin olmalısın, hem de çok emin olmalısın, bir kaya gibi ağır, taş gibi olmalısın, ben buyum diyebilmelisin, keskin köşelerin olmalı, şeklin belli olmalı.

olur mu öyle şey, olmaz.

olur diyen olur da, olmaz öyle şey.

o kadar emin olma. belki kim olduğunla ilgili bir fikrin olur, ana hatların bellidir sonuçta, kim olmadığınla ilgili fikrin de olabilir, kim olmak istemediğini bilebilirsin, kim olabileceğini, kime dönüşebileceğini düşünebilirsin, aklında nasıl biri gibi göründüğüne dair bir görüntü oluşturabilirsin.

aslında kim olduğunu kesin bir dille anlatan biri, ya kim olduğuyla ilgili yalan söylüyordur, belki kendini bile, öyle biri olduğuna inandırmaya çalışıyordur, ya da kim olmak istediğini söylüyordur en fazla. o an olmak istediği kişi olup olmadığını bilebilmesinin tek yolu, o anı yaşamak olabilir. yani hangi koşullar altında, nasıl hissedeceksin, ne gibi tepkiler vereceksin, hangi kararları alacaksın, o an, kime dönüşeceksin? o anın öncesinde söyleyeceğin her şey, bir tahminden ibaret olabilir. bilirsin, iyi tahminlerin vardır ve kötü tahminlerin olacaktır. ama tahminden öteye gidemezsin, gidersen haber ver, başarırsan bu da benim için kötü bir tahmin olur, yanılmam demiyorum.

ben hiç o kadar emin olamadım mesela. ben buyum diyemem. kaya gibi ağır olamam, uçabilecek kadar hafif olmak iyidir, çok da sürüklenmeyecek kadar. taş gibi olamam, parçalanırsın, çok da dağılmayacaksın bence. öyle keskin köşelerim de yok, zarar vermek istemem, çok da şekilsiz değilim tabii.

“ne mutlu ne mutsuz, ne karamsar ne iyimser…” demişsin, iyi bir gözlem gibi, ben de şimdi kendimle ilgili bir tahminde bulunduğumda, öyle görüyorum diyebilirim.

kendini tanımaya çalışmak hayatın boyunca sürdüreceğin bir gözlem hali, insan her şeyden önce kendini sorgulamalı, ve her şeyden sonra, kendine baktığında yine, iyi bir tahmin yürütebilirsin.
Yazı Hakkında Yorumlar